Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Malí školáci se seznámili s oslavami Velikonoc napříč Evropou

Eurocentrum Plzeň připravilo v dubnu pro žáky základních škol cyklus přednášek na téma Velikonoce v Evropské unii, během nichž se žáci seznámili s rozmanitostí oslav velikonočních svátků v členských státech Evropské unie. Přednášky se jako tradičně těšily velkému zájmu základních škol v Plzeňském kraji, a tak se jich uskutečnily více jak dvě desítky.

O tom, že ve Velké Británii nosí velikonoční vajíčka zajíc, v některých německých regionech navíc liška, čáp nebo kohout a ve Francii zvony vracející se z Říma, už vědí žáci základních škol v Plzeňském kraji. Žáci, kteří navštívili přednášky Eurocentra Plzeň, si kromě zajímavých informací o tom, jaké zvláštní a někdy až podivné zvyky se dodržují na Velikonoce v zemích Evropské unie a u našich sousedů, odnesli také znalosti o průběhu křesanských Velikonoc od konce masopustních oslav, přes šest postních nedělí až po Velikonoční pondělí. Malí školáci byli dále seznámeni se symboly Velikonoc a trojím původem názvu Velikonoc v jednotlivých evropských jazycích, odvozeným nejen od křesanské, ale i pohanské či židovské tradice oslav jara.

Přednášek Eurocentra Plzeň s velikonoční tematikou se letos zúčastnili žáci 15., 21., 34. ZŠ Plzeň, dále ZŠ Bolevec, ZŠ Božkov a základních škol v Pačejově, Kozolupech, Nýřanech, Zbirohu a Ejpovicích.

Autor: Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty